Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
Kalendarz świąt - sierpień - MB Books

Kalendarz  świąt – sierpień

 

1 sierpnia

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Polskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego.

 

8 sierpnia

Wielki Dzień Pszczół

To inicjatywa, która ma chronić pszczoły przed wyginięciem oraz ochrona i uświadamiać społeczeństwo nad ich znaczeniem w naszym życiu. Po raz pierwszy to nietypowe święto odbyło się w sierpniu 2013 roku. Pomysłodawcą akcji była Akademia Przyjaciół Pszczół. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorzy Wielkiego Dnia Pszczół zachęcają też aby w ten dzień założyć jakiś żółty element stroju na znak poparcia inicjatywy .

 

10 sierpnia

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich przypada w dniu imienin Św. Wawrzyńca, patrona przewodników i ratowników górskich. Jest to dzień w którym szczególnie powinniśmy pamiętać jak ważna jest ich praca.

12 sierpnia

Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Święto zostało ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży.  Obchodzone corocznie od 2000 roku. W tym dniu odbywają się konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty, przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne. Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie jej do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiana poglądów, przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii dotyczących młodzieży w danym kraju.

 

12 sierpnia

Światowy Dzień Słonia

Obchodzony od 2012 roku. Ustanowiony został rzez Elephant Reintroduction Foundation oraz twórców filmu „Powrót do lasu”, aby zwrócić uwagę na sytuację słoni azjatyckich i afrykańskich, których populacja zmniejsza się drastycznie z każdym rokiem.

 

13 sierpnia

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

Organizuje je od 1992 roku międzynarodowa organizacja „Klub Leworęcznych”, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. W Polsce po raz pierwszy obchodzone w 2006 roku.

 

17 sierpnia

Dzień Pozytywnie Zakręconych

Święto to pozwala na oderwanie się myślami od szarej rzeczywistości, a skupienie się na bardziej pozytywnej stronie życia! Tego dnia warto uśmiechnąć się od ucha do ucha i dojrzeć pozytywne aspekty naszej codzienności.

 

19 sierpnia

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 11 grudnia 2008 roku. Dzień ten upamiętnia zamach bombowy w 2003 roku na placówkę ONZ w Bagdadzie, podczas której zginął Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello. Obchody Dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie i przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Dzień ten jest również okazją, aby wyrazić szacunek w stosunku do wszystkich pracowników humanitarnych ONZ i innych organizacji oraz uczcić pamięć tych, którzy pełniąc obowiązki stracili życie.

19 sierpnia

Światowy Dzień Fotografii

Obchodzimy na pamiątkę symbolicznego przekazania wynalazku fotografii całemu światu. W 1837 roku Joseph Nicèphore Nièpce i Louis Daguerre opracowali technikę dagerotypii, która dała początek fotografii jaką znamy dziś. Rok później wynalazek został opatentowany. Następnie kupił go rząd Francji, by przekazać go w prezencie całemu światu. Miało to miejsce 19 sierpnia 1839 roku.

 

19 sierpnia

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich

Obchodzony jest w trzecią niedzielę sierpnia. Ustanowiony został na cześć pierwszej ustawy o latarniach z 1789 roku, uchwalonej przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W tym dniu odbywają się pikniki i festyny połączone ze zwiedzaniem latarni morskich. W Polsce święto jest obchodzone od 2001 roku.

20 sierpnia

Światowy Dzień Komarów

Święto zostało ustanowione na pamiątkę odkrycia dra Ronalda Rossa, który w 1897 roku dowiódł, że samice komarów przenoszą malarię między ludźmi. Dr Ross w 1902 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Jego odkrycie zapoczątkowało badania naukowe nad malarią, która corocznie zabija blisko milion osób.

21 sierpnia

Dzień Optymisty

Obchodzonym od 2016 roku. Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę pozytywnego myślenia i zachęcić wszystkich ludzi do zmiany swojej postawy na bardziej optymistyczną. Światowy Dzień Optymisty został powołany z inicjatywy polskiej Fundacji „Jestem Optymistą”.

 

23 sierpnia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu

Święto ustanowione z inicjatywy UNESCO w 1998 roku. Upamiętnia ogólne powstanie niewolników 22/23 sierpnia 1791 roku we francuskiej kolonii Saint-Domingue (dzisiejsze Haiti).

 

28 sierpnia

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Ustanowiony  w 2010 roku z inicjatywy amerykańskich dziennikarze i blogerów Brian’a Heater’a i Sarah Morean. Dzień ten powstał w celu zmiany wizerunku komiksu, postrzeganego jako infantylna rozrywka, na rzecz pełnowartościowej książki. 28 sierpnia to także rocznica urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum Marvela (m.in. X-Men, Hulka czy Fantastycznej Czwórki).

 

28 sierpnia

Święto Lotnictwa Polskiego

Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę. Obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932.

 

30 sierpnia

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych

Święto obchodzone corocznie 30 sierpnia z inicjatywy organizacji pozarządowej FEDEFAM, założonej w 1981 w Kostaryce, w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na los osób potajemnie uwięzionych i zaginionych w wielu krajach Ameryki Łacińskiej i na ich złe traktowanie.

 

31 sierpnia

Dzień Solidarności i Wolności

Obchodzony w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowiony w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 r.

 

31 sierpnia

Święto Kawalerii Polskiej

Obchodzone w rocznicę bitwy pod Komarowem z 1920 r., gdzie polscy żołnierze, ze znaczącym udziałem kawalerii z 1 Dywizji Jazdy, pokonali czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1 Armię Konną Siemiona Budionnego. Bitwa była punktem zwrotnym walk na froncie południowym w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

 

Źródło: internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

3 × three =