Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
Kalendarz świąt - wrzesień - MB Books

Kalendarz  świąt – wrzesień

 

1 września

Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

II wojna światowa wybuchła w 1939 roku wraz z atakiem nazistowskich Niemiec na Polskę. Jedne z pierwszych strzałów padły z morza, 1 września o 4:45, wystrzelone przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte. Niewyobrażalne zło, którego akty rozgrywały się podczas II wojny światowej, można uważać za upadek ówczesnej cywilizacji.

 

5 września

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Zbiega się on z rocznicą śmierci Matki Teresy z Kalkuty, która została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla w 1979 roku za swoją działalność na rzecz przezwyciężania ubóstwa. Pieniądze, które otrzymała za tę nagrodę, przekazała najbiedniejszym ludziom w Indiach. Święto ma zwrócić uwagę na znaczenie pomocy humanitarnej oraz organizacji charytatywnych i wolontariackich.

 

8 września

Dzień Dobrych Wiadomości

Ustanowiony w 2001 r. w Warszawie w środowisku artystyczno-literackiego Salonu 101 prowadzonego przez Małgorzatę Bocheńską – dziennikarkę i animatorkę kultury. Celem tego dnia jest angażowanie mediów w kształtowanie obrazu rzeczywistości przyjaznej człowiekowi, a także promowanie obrazu Polski i Polaków „jako ludzi życzliwych, twórczych, szukających wzorów i autorytetów”.

8 września

Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem / Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

Obchodzony od 1966 r. dzięki decyzji Konferencji Generalnej UNESCO. To święta, które mają za zadanie propagować użyteczność umiejętności pisania i czytania, a zarazem potrzebę ich nauczania na całym świecie. Poruszany jest także problem wtórnego analfabetyzmu. Tego dnia organizowane są np. konkursy ortograficzne i inne związane z wiedzą o literaturze. Jest to także okazja do uhonorowania osób i instytucji mających szczególne zasługi dla upowszechnienia dostępu do edukacji na świecie.

 

8 września

Dzień Marzyciela

Obchodzony jest od 2001 roku, jego pomysłodawcą jest Sławomir Rybka, znany także jako Dyżurny Marzyciel Kraju. Pomysł jego świętowania oparty jest na idei wzajemnej pomocy w realizacji marzeń. To najlepszy moment, by przypomnieć sobie dziecięce marzenia, które tak często – w obliczu wyzwań i problemów codzienności – porzucamy. To doskonały czas, by powiedzieć głośno, że marzenia nie tylko warto mieć, ale warto dążyć do ich realizacji.

10 września

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Obchodzony od 2003 roku, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (IASP), które jest w oficjalnym związku ze Światową Organizacją Zdrowia. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

 

10 września

Światowy Dzień Drzewa

W tym dniu odbywa się międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

15 września

Międzynarodowy Dzień Demokracji

Święto ustanowione 8 listopada 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  w rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji. Jego obchody mają na celu: szerzenie i umacnianie demokracji, podniesienie świadomości społeczeństwa na temat demokracji oraz jej stanu na świecie oraz oddanie hołdu ludziom walczącym o demokracje i prawa człowieka.

15 września

Międzynarodowy Dzień Kropki

Został zapoczątkowany przez książkę „Kropka” autorstwa Petera H. Reynoldsa. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Dzień ten obchodzony jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów i wiele innych dzieł i wydarzeń.

16 września

Dzień Bluesa

Zainicjowany przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, obchodzony od 2005 roku w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Z tej okazji w całym kraju organizowanych jest wiele imprez i koncertów, które mają promować ten gatunek muzyki i kulturę z nim związaną.

19 września

Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat (Międzynarodowy Dzień Pirata, Międzynarodowe Święto Pirata)

Żartobliwe święto pirata popkulturowego, obchodzone od 1995 r. Ma na celu przekonanie społeczeństwa, by spojrzeli łaskawszym okiem na piratów. Obecnie dzień obchodzi się poprzez mówienie jak pirat, czyli używanie odpowiedniego słownictwa, utrzymywaniu specyficznej maniery w czasie mówienia, a także dość mocnej artykulacji.

21 września

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 września 2001 roku. Obchody mają zwrócić uwagę społeczeństw na potrzebę uczczenia i przestrzegania pokoju oraz sprzeciw wobec wojen.

21 września

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

Order Uśmiechu – nagroda przyznawana dorosłym przez dzieci. Pomysłodawcą wręczania nagrody była w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”. Podczas obchodów Światowego Dnia Orderu Uśmiechu podkreśla się prawo dziecka do wyrażania własnego zdania. Dzień został ustanowiony 4 października 2003 r. w Świdnicy z okazji 35-lecia ustanowienia odznaczenia. Wtedy właśnie miasto Świdnica otrzymało zaszczytny tytuł „Stolica Dziecięcych Marzeń”. Laureatami Orderu Uśmiechu do tej pory zostało ponad 1000 osób. Do tego zaszczytnego grona należą między innymi: papieże Jan Paweł II i Franciszek, Dalajlama XIV, Nelson Mandela, Anna Dymna, Piotr Fronczewski, Steven Spielberg, Jacek Kuroń, Jolanta Kwaśniewska, Marek Michalak, Janina Ochojska, Matka Teresa z Kalkuty, Jerzy Owsiak, prof. Zbigniew Religa, Majka Jeżowska, Jakub Błaszczykowski, Wanda Chotomska, Tove Jansson, Irena Jurgielewiczowa, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kownacka, Joanna Kulmowa, Adam Słodowy, Astrid Lindgren, Małgorzata Musierowicz, Edmund Niziurski, Hanna Ożogowska, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, J.K. Rowling, Ewa Szelburg-Zarembina oraz ks. Jan Twardowski.

22 września

Światowy Dzień Nosorożca

Światowy Dzień Nosorożca obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF. Święto to alarm dla całego świata – na naszej planecie występuje już jedynie 5 gatunków nosorożców, i aż 3 z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem.

26 września

Światowy Dzień Królika

Święto wywodzi się z Anglii, ale szybko zdobyło popularność w innych krajach. W Polsce obchodzone jest od 2001 r. Celem święta jest zwrócenie uwagi na los tych zwierząt i  zapewnienie im ochrony przed ludźmi. Króliki są bowiem obiektem polowań, tresuje się na nich psy, przeprowadza eksperymenty medyczne, testuje kosmetyki. Często są przetrzymywane w fatalnych warunkach, w ciasnych klatkach. Na świecie z okazji Dnia Królika odbywają się liczne wydarzenia (karnawały, festyny, przyjęcia, warsztaty) dotyczące opieki nad królikami.

26 września

Europejski Dzień Języków (Międzynarodowy Dzień Języków Obcych)

Międzynarodowe święto, ustanowione w 2001 r.  z inicjatywy Rady Europy. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowe. Z okazji święta organizowane są liczne wydarzenia – imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe.

27 września

Światowy Dzień Turystyki

Ustanowiony w 1979 r. przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

29 września

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. W tym dniu w wielu bibliotekach w kraju jest organizowane wspólne, głośne czytanie. Biorą w nim udział pisarze, aktorzy i celebryci, a także policjanci i strażacy.

30 września

Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Święto obchodzone w dniu wspomnienia św. Hieronima, tłumacza Biblii uznawanego za patrona tłumaczy. Ma na celu ukazanie solidarności branży tłumaczeniowej na całym świecie i zwrócenie uwagi na zawód tłumacza w różnych krajach.

30 września

Światowy Dzień Rzek

Jego celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat znaczenia rzek w naszym życiu oraz potrzeby ich ochrony. Na skalę globalną pierwszy raz zorganizowano je w 2005 roku, jednak tradycja sprzątania rzek sięga roku 1980. Właśnie wtedy kanadyjscy wolontariusze posprzątali rzekę Thompson.

30 września

Światowy Dzień Serca

Święto obchodzone corocznie od 2000 r. w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem, i przy współfinansowaniu, WHO, UNESCO i UNICEF-u. Obchody Dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

 

Źródło: internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

1 × two =