Kalendarz świąt – czerwiec

 

1 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka

Zainicjowany 1949 roku przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka miał być świętem ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i głodem.  Obchodzony głównie w byłych krajach socjalistycznych, dziś znany jest już tylko w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich. Reszta świata świętuje Dzień Praw Dziecka 20 listopada. W 1954 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych zaleciła wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata.

3 czerwca – Dzień Savoir-Vivre

Święto po raz pierwszy obchodzone w 2016 roku, mające na celu propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu kultury społecznej.

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru

Dzień ustanowiony 12.04.2018 przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Celem inicjatywy jest podniesienie globalnej świadomości na temat społecznych korzyści z używania roweru jako środka transportu i relaksu.

4 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

Dzień ustanowiony w 1982 r. na specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w reakcji na ogromną liczbą palestyńskich i libańskich dzieci zabitych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji.

5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

6 czerwca – Dzień Języka Rosyjskiego

 Jest obchodzony 6 czerwca, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, od 2010 roku. Dzień urodzin wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina, uważanego za twórcę współczesnego literackiego języka rosyjskiego.

8 czerwca – Światowy Dzień Oceanów

Został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku. Pozwala on pokazać piękno podwodnego świata i przypomnieć problemy, z którymi się on zmaga.

9 czerwca – Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. W tym dniu biblioteki publiczne , szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą. W 2018 r. odbyła się IV edycja tej  ogólnopolskiej akcji.

 

9 czerwca – Dzień Przyjaciela

 Święto w Polsce jeszcze mało popularne, ale na świecie przyjaciele w tym dniu obdarowują się upominkami i wyrażają swoją wdzięczność za przyjaźń i okazywane wsparcie.

9 czerwcaŚwiatowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

 Święto obchodzone w drugą sobotę czerwca i zapoczątkowane w 2005 roku przez Danielle Landes. Okazja dla osób zainteresowanych dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu, podzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń oraz do popularyzowania szydełkowania i robienia na drutach. Pierwsze formy dziergania pojawiły się już w Egipcie kilka wieków przed naszą erą, w Europie natomiast zwyczaj rozpowszechnił się pod koniec średniowiecza. Badania wykazały, że rytmiczny i powtarzalny charakter robienia na drutach pomaga zredukować stres oraz obniżyć ciśnienie. Co więcej, podczas dziergania wytwarzają się hormony dobrego samopoczucia, czyli serotonina i dopamina.

 12 czerwca – Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

 Celem święta jest promowanie idei bookcrossingu oraz czytelnictwa, a także uwolnienie jak największej ilości książek. Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych. Idea ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.

16 czerwca – Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim

Ustanowiony w 1991 roku przez UNICEF i Organizację Jedności Afrykańskiej. Ideą obchodów jest uświadomienie światu wagi niesienia pomocy dla najmniejszych mieszkańców Afryki.

16 czerwcaDzień Blooma

 Coroczne święto obchodzone 16 czerwca dla uczczenia irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a i upamiętnienia jego twórczości, a przede wszystkim powieści „Ulisses”, której akcja w większości rozgrywa się 16 czerwca 1904 roku. Główne obchody święta odbywają się w Dublinie w Irlandii, miejscu akcji powieści. Tego dnia odbywają się sympozja akademickie, inscenizacje i czytanie „Ulissesa” oraz wędrówki po pubach. Uczestnicy często ubierają się w kostiumy z początku XX wieku i wędrują po Dublinie ulicami, którymi chodził bohater powieści Leopold Bloom.

20 czerwca – Światowy Dzień Uchodźcy

Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  w 2000 roku dla upamiętnienia odwagi i siły uchodźców na całym świecie. W ponad stu krajach odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz szkolenia, jak również konferencje, programy dla rodzin i dzieci, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie.

21 czerwca – Międzynarodowy Dzień Jogi

 Święto  proklamowane 11 grudnia 2014 r.  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy premiera Indii Narendry Modi  poświęcone propagowaniu jogi. W tym dniu odbywa się wiele ciekawych akcji i happeningów związanych z tą filozofią.

 21 czerwca – Światowy Dzień Żyrafy

 21 czerwca wypada najdłuższy dzień w roku, co można łatwo skojarzyć z długą szyją tego zwierzęcia. Tego dnia z ogrodach zoologicznych odbywają się liczne imprezy i pokazy. Pomysłodawcą tego święta  jest Fundacja na Rzecz Ochrony Żyraf. Jego ideą jest propagowanie ochrony tego majestatycznego gatunku ssaków.

23 czerwca – Dzień Ojca

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny.  Początkowo święto miało charakter lokalny Oficjalne ustanowione w 1972 r. przez prezydenta Nixona.  Na świecie obchodzone jest w dniu św. Józefa – 19 marca (Włochy, Hiszpania, Portugalia), w drugą niedzielę listopada (kraje skandynawskie), w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego (Niemcy). W Polsce święto to ma stałą datę — 23 czerwca, a obchodzone jest od 1965 roku.

23 czerwca – Noc Świętojańska

Obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. W tradycji wschodniosłowiańskiej święto Iwana Kupały obchodzone jest głównie na Ukrainie, Białorusi i Rosji. Posiada ono wiele zapożyczeń z wcześniejszego, pogańskiego święta tzw. Nocy Kupały. Do głównego rytuału adaptowanego obrzędu w zależności od regionu należało (należy): palenie ognia, skoki przez ognisko, tańce wokół ogniska, puszczanie wianków po wodzie.

25 czerwca – Światowy Dzień Smerfa

 Obchodzony jest z okazji rocznicy urodzin belgijskiego rysownika komiksowego Pierre’a Culliforda tworzącego pod pseudonimem Peyo – twórcy Smerfów.

 30 czerwca – Dzień Asteroid

30 czerwca 1908 roku miała miejsce katastrofa tunguska, czyli największe zderzenie asteroidy z Ziemią w ostatnich stuleciach. Ponad 100 lat po tym tajemniczym wydarzeniu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Dzień Asteroid. W ramach tego święta rozpowszechniana jest wiedza o kosmosie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

seven − two =