Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
Kalendarz Świąt - Kwiecień - MB Books

Kalendarz świąt – Kwiecień

 

 

1 kwietnia – Prima Aprilis

 

Prima aprilis (łac. 1 kwietnia), dzień żartów — święto obchodzone 1 kwietnia, z którym związane są tradycje robienia żartów, celowego wprowadzania w błąd rodziny, znajomych. W tym dniu również w mediach pojawiają się różne nieprawdziwe, żartobliwe informacje. W krajach anglojęzycznych dzień ten nazywany jest Dniem Głupca (ang. Fool’s Day). Według jednej z teorii Prima Aprilis wywodzi się z Perskiej tradycji Sizdah Bedar, które to jest świętem radości i solidarności. Do Polski zwyczaj ten dotarł z Europy Zachodniej i upowszechnił się w XVII wieku w formie podobnej do dzisiejszej.

 

 1 kwietnia –  Międzynarodowy Dzień Ptaków

Ustanowiony w 1906 r. podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa.

 

Ptaki w literaturze:

Henryk Ibsen „Dzika kaczka”

Jerzy Kosiński „Malowany ptak”

Edgar Allan Poe „Kruk”

William Wharton „Ptasiek”

Stefan Żeromski „Rozdziobią nas, kruki, wrony…”

Colleen McCullough „Ptaki ciernistych krzewów”

Samuel Dashiell Hammett „Sokół maltański”

Alistair MacLean „Tylko dla orłów”

Julian Tuwim „Ptasie plotki”

Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku”

Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”

Julian Tuwim „Ptasie radio”

Jan Brzechwa „Żuraw i czapla”

 

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

 

Święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).

 

12 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

 

Dzień ten obchodzony jest w rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos – radzieckiego astronauty Jurija Gagarina w 1961 r.

 

Lotnictwo i kosmos w literaturze:

Ikar – w mitologii greckiej, wzbił się w powietrze na skrzydłach skonstruowanych przez swojego ojca – Dedala (z wosku i ptasich piór). Jego lot zakończył się upadkiem i śmiercią. Lot i upadek Ikara stanowią szeroko rozpowszechniony symbol ludzkiego dążenia do realizacji własnych celów wbrew naturalnemu porządkowi świata, a jednocześnie symbol nadmiernej ambicji. Jest on częstym motywem w sztuce.

 

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar”

Ken Kesey „Lot nad kukułczym gniazdem”

Janina Porazińska „Kto mi dał skrzydła”

Adam Bahdaj „Pilot i ja”

Stanisław Lem „Opowieści o pilocie Pirxie”

Edmund Niziurski „Awantury kosmiczne”

Arthur C. Clarke „2001: Odyseja kosmiczna”

Witold Gombrowicz „Kosmos”

Stanisław Lem „Dzienniki gwiazdowe”

 

20 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

 Został ustanowiony w 1991 roku przez Reporterów bez Granic – organizację pozarządową zajmującą się monitorowaniem prawa do wolnej prasy i wolności wypowiedzi w mediach na całym świecie. Od lat 90. dzień ten obchodzony jest 20 kwietnia i przypomina o tym, że w XXI wieku nadal w wielu krajach sytuacja dziennikarzy jest trudna, a rzetelne wykonywanie tego zawodu wiąże się z narażeniem życia. Media są cenzurowane i poddawane naciskom politycznym oraz religijnym, nie respektuje się prawa do ochrony źródła informacji i informatora, nie udostępnia się informacji publicznych. Dziennikarze i fotoreporterzy są niejednokrotnie zastraszani, porywani, więzieni, a nawet giną, o ile ich teksty dotyczą tematów tak niewygodnych jak konflikty wojenne, korupcja, prawa człowieka i ekstremizm religijny.

 

22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

 

Na świecie Dzień Ziemi (Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi) jest największym świętem ekologicznym obchodzonym od 1970 roku. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię oraz uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. W Polsce akcja najczęściej skupia się przede wszystkim na problemie śmiecenia i ponownym odzysku cennych surowców.

Ziemia w literaturze:

Antoine de Saint-Exupéry „Ziemia Planeta ludzi”

Marta Tomaszewska „Tapatiki na Ziemi”

Juliusz Verne „Podróż do wnętrza Ziemi”

Władysław Reymont „Ziemia obiecana”

Stanisław Lem „Pokój na Ziemi”

Sándor Márai „Ziemia! Ziemia!…”

Terry Pratchett & Stephen Baxter „Długa Ziemia”

 

 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ang.: World Book and Copyright Day)

Święto ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców, w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii- zaproponował go w 1926 r. wydawca, Vicente Clavel Andrés . W Katalonii na  dzień 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami (symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy). Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886 r. Jednak dopiero w 1956 r. zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska.

 

26 kwietnia – Światowy Dzień Własności Intelektualnej  (ang.: World Intellectual Property Day).

 

Święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (organizację wyspecjalizowaną ONZ, ang. WIPO) obchodzone corocznie 26 kwietnia od 2001 roku.

Dzień ten ustanowiono w 2000 roku a wybrano go na pamiątkę wejścia w życie konwencji powołującej WIPO w 1970 roku. Jego celem jest między innymi uświadomienie społeczeństwu obowiązującego prawa własności intelektualnej (istnienia patentów, znaków towarowych, praw autorskich) oraz zachęcenie go do poszanowania praw własności intelektualnej innych osób.

 

29 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Tańca

 Święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, będącego pod auspicjami UNESCO. Dzień ten wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a.

 Taniec w literaturze:

Sławomir Mrożek „Tango”

Michael Blake „Tańczący z wilkami”

Jan Brzechwa „Tańcowała igła z nitką”

Julian Tuwim „Tańcowały dwa Michały”

Adam Bahdaj „Tańczący słoń”

George R.R. Martin „Taniec ze smokami”

Czesław Miłosz „Walc”


źródło: internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

thirteen − 11 =