Kalendarz świąt – lipiec

 

1 lipca

 

Światowy Dzień Architektury

Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Unię Architektów. Zazwyczaj obchody te związane są z debatami na temat przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji.

 

1 lipca

 

Dzień Psa

Święto ustanowione zostało w 2007 r. przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies” w zespół z użytkownikami portalu pies.pl

 

2 lipca

 

 Międzynarodowy Dzień UFO

Obchodzony  corocznie od 2001 r. dla upamiętnienia rzekomej katastrofy UFO w Roswell w 1947 roku.

 

11 lipca

 

Światowy Dzień Ludności

Coroczne święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r.  Jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na pilny charakter i wagę problemów ludnościowych, zwłaszcza w kontekście planów i programów rozwoju, oraz na potrzebę znalezienia odpowiednich środków zaradczych.

 

18 lipca

 

 Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Obchodzony w dzień urodzin Nelsona Mandeli, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 11 listopada 2009 roku w uznaniu za wkład do kultury pokoju i wolności przez Nelsona Mandelę, jednego z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działacza na rzecz praw człowieka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1993 roku.

 

19 lipca

 

Dzień Czerwonego Kapturka

Czerwony Kapturek – baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce „Bajki Babci Gąski”. Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci czy skeczy i jest powszechnie znana w Europie.

 

23 lipca

 

Dzień Włóczykija

Jest świętem podróżników, trampów, wagabundów, obieżyświatów. Święto to powstało w Polsce niedawno i należy do świąt nieformalnych. Jednym z najbardziej znanych włóczykijów jest oczywiście Włóczykij z książki o Muminkach.

 

24 lipca

 

Święto Policji i Policjanta

Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 r. Przypada w rocznicę powołania w 1919 r. polskiej Policji Państwowej.

 

24 lipca

 

Dzień Pszczółki Mai

„Pszczółka Maja i jej przygody” – zbiór opowiadań dla dzieci autorstwa Waldemara Bonselsa opublikowany w 1912 roku. Akcja książki dzieje się w świecie owadów, a jej główną bohaterką jest tytułowa pszczółka o imieniu Maja. W 1963 roku powstała opera na jej podstawie. Książka była też inspiracją dla serii komiksów o przygodach głównej bohaterki. Na jej podstawie powstały też seriale animowane, w tym popularny w Polsce serial produkcji japońskiej  z 1975 r. w którym tytułową piosenkę śpiewał Zbigniew Wodecki.

 

25 lipca

 

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Obchodzony w Polsce 25 lipca od 2006 roku. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa. Święty Krzysztof jest patronem kierowców. Inicjatywa została podjęta przez krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, oraz kierowcę rajdowego – Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”.

 

29 lipca

 

Światowy Dzień Tygrysa

Święto zostało oficjalnie utworzone w 2010 r. Sankt Petersburgu w celu podniesienia świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń , z którymi zmaga się gatunek. Obecnie największym zagrożeniem dla dziko żyjących tygrysów jest kłusownictwo. Podobnie jak kość słoniowa czy róg nosorożca części ciała tygrysa są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej.

 

29 lipca

 

Dzień Samotnych

Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem samotności, który dotyka wiele osób we współczesnym społeczeństwie. W psychologii  „samotność” określa się jako stan emocjonalny, który wynika z braku pozytywnych relacji z innymi osobami.

30 lipca

 

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni również Międzynarodowy Dzień Koleżeństwa

Ustanowiony w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego ideą jest przyjaźń między narodami, krajami, kulturami i osobami fizycznymi, która może zainspirować wysiłki na rzecz pokoju i budować mosty między społecznościami. Historia obchodów tego święta sięga jednak lat 30. XX wieku, kiedy firmy sprzedające kartki okolicznościowe w USA zaczęły promować Dzień Przyjaźni, jednak święto to nie przyjęło się.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

4 − 3 =