Kalendarz świąt – lipiec
1 lipca
Światowy Dzień Architektury
Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Unię Architektów. Zazwyczaj obchody te związane są z debatami na temat przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji.
1 lipca
Dzień Psa
Święto ustanowione zostało w 2007 r. przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies” w zespół z użytkownikami portalu pies.pl
2 lipca
Międzynarodowy Dzień UFO
Obchodzony corocznie od 2001 r. dla upamiętnienia rzekomej katastrofy UFO w Roswell w 1947 roku.
11 lipca
Światowy Dzień Ludności
Coroczne święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r. Jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na pilny charakter i wagę problemów ludnościowych, zwłaszcza w kontekście planów i programów rozwoju, oraz na potrzebę znalezienia odpowiednich środków zaradczych.
18 lipca
Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli
Obchodzony w dzień urodzin Nelsona Mandeli, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 11 listopada 2009 roku w uznaniu za wkład do kultury pokoju i wolności przez Nelsona Mandelę, jednego z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działacza na rzecz praw człowieka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1993 roku.
19 lipca
Dzień Czerwonego Kapturka
Czerwony Kapturek – baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce „Bajki Babci Gąski”. Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci czy skeczy i jest powszechnie znana w Europie.
23 lipca
Dzień Włóczykija
Jest świętem podróżników, trampów, wagabundów, obieżyświatów. Święto to powstało w Polsce niedawno i należy do świąt nieformalnych. Jednym z najbardziej znanych włóczykijów jest oczywiście Włóczykij z książki o Muminkach.
24 lipca
Święto Policji i Policjanta
Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 r. Przypada w rocznicę powołania w 1919 r. polskiej Policji Państwowej.
24 lipca
Dzień Pszczółki Mai
„Pszczółka Maja i jej przygody” – zbiór opowiadań dla dzieci autorstwa Waldemara Bonselsa opublikowany w 1912 roku. Akcja książki dzieje się w świecie owadów, a jej główną bohaterką jest tytułowa pszczółka o imieniu Maja. W 1963 roku powstała opera na jej podstawie. Książka była też inspiracją dla serii komiksów o przygodach głównej bohaterki. Na jej podstawie powstały też seriale animowane, w tym popularny w Polsce serial produkcji japońskiej z 1975 r. w którym tytułową piosenkę śpiewał Zbigniew Wodecki.
25 lipca
Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Obchodzony w Polsce 25 lipca od 2006 roku. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa. Święty Krzysztof jest patronem kierowców. Inicjatywa została podjęta przez krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, oraz kierowcę rajdowego – Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”.
29 lipca
Światowy Dzień Tygrysa
Święto zostało oficjalnie utworzone w 2010 r. Sankt Petersburgu w celu podniesienia świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń , z którymi zmaga się gatunek. Obecnie największym zagrożeniem dla dziko żyjących tygrysów jest kłusownictwo. Podobnie jak kość słoniowa czy róg nosorożca części ciała tygrysa są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej.
29 lipca
Dzień Samotnych
Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem samotności, który dotyka wiele osób we współczesnym społeczeństwie. W psychologii „samotność” określa się jako stan emocjonalny, który wynika z braku pozytywnych relacji z innymi osobami.
30 lipca
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni również Międzynarodowy Dzień Koleżeństwa
Ustanowiony w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego ideą jest przyjaźń między narodami, krajami, kulturami i osobami fizycznymi, która może zainspirować wysiłki na rzecz pokoju i budować mosty między społecznościami. Historia obchodów tego święta sięga jednak lat 30. XX wieku, kiedy firmy sprzedające kartki okolicznościowe w USA zaczęły promować Dzień Przyjaźni, jednak święto to nie przyjęło się.
Dodaj komentarz