Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
Kalendarz świąt - Marzec - MB Books

Kalendarz świąt – Marzec

 

1 marca – Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza

 

Jak sama nazwa wskazuje, w ten dzień wypadałoby podziękować pracownikom biblioteki. Nie tylko pomagają nam w wyborze ciekawej lektury, ale i przymykają oko, gdy nieco spóźnimy się z oddaniem książki. Kto pierwszy wpadł na pomysł powołania tego dnia – nie wiadomo.

Pierwsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą już ze starożytności. Był to najczęściej uczony. W Odrodzeniu i Oświeceniu mógł nim zostać każdy człowiek posiadający wykształcenie. W XIX wieku, od bibliotekarzy  wymagano fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia. W II połowie XIX wieku zostały wprowadzone pierwsze oficjalne egzaminy bibliotekarskie we Francji, Anglii i Niemczech. Otworzono również pierwsze szkoły zawodowe oraz pierwszą katedrę bibliotekoznawstwa.

W 1931 r. Shiyali Ramamrita Ranganathan wydał książkę pod tytułem „Five Laws of Library Science, w której podał 5 praw, według niego najważniejszych w zawodzie bibliotekarza. Są to :

1       Książki są po to, by z nich korzystać.

2       Daj każdemu czytelnikowi odpowiednią dla niego książkę.

3       Każda książka ma swojego czytelnika.

4       Oszczędzaj czas czytelnika.

5       Biblioteka jest żywym, rozwijającym się organizmem.

 

1 marca – to też Światowy Dzień Piegów

 

W tym dniu świętuje każdy, kto ma piegi! Warto się nimi szczycić, nieprzypadkowo w tej elitarnej grupie są tak ulubieni bohaterowie dzieci jak Pippi Langstrumpf czy Pan Kleks, słynna Ania Shirley, bohaterka serii „Ania z Zielonego Wzgórza”, Marek Piegus z powieści Edmunda Niziurskiego czy Tomek Sawyer z dzieł Marka Twaina.

Piegi to małe ciemne plamki na skórze. Ich występowanie związane jest z genetycznie uwarunkowanym szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty. Posiadanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i wiąże się z posiadaniem odpowiedniego wariantu genu. Piegi mogą nasilać się w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, np. przy opalaniu.

 

3 marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Przy okazji święta organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.

PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells. Przewodniczącymi PEN Clubu byli również m.in. Alberto Moravia, Heinrich  Böll, Arthur Miller i Mario Vargas Llosa.

Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.

PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.

3 marca 1984 roku PEN Club ustanowił literackie święto – Międzynarodowy Dzień Pisarza. Z tej okazji przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących PEN Clubu.

 

4 – 10 marca – Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week)

 

Zainicjowany został  w 2004 r. przez kanadyjską pisarkę, autorkę książek dla dzieci Ritę Y. Toews: Read an E-Book Week, gdy postanowiła popularyzować e-czytanie i zorganizowała pierwszy Tydzień Książki Elektronicznej Celem akcji jest promocja i popularyzacja e-booków i e-czytania.

 

21 marca – Światowy Dzień Poezji

 

To święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza , wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (ang. National Poetry Month).

 

25 marca – Dzień Czytania Tolkiena

 

Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Co do daty 25 marca, fani „Władcy Pierścieni” z pewnością wiedzą co oznacza…

 

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

 

Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach. Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu w 1957 roku. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

W Polsce, od 1983 z okazji tego święta, Zarząd oraz Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznaje rokrocznie Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI. Jej laureatami są między innymi Tadeusz Kantor, Józef Szajna, Krystian Lupa i Krzysztof Warlikowski.

 

Źródło: internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

6 + eight =