Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
O Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu - MB Books

Gminną Biblioteką Publiczną w Tarnowcu kieruje pasjonat słowa i… pisarz! Pan Wacław Kozdrój – Dyrektor biblioteki w Tarnowcu – pracuje w zawodzie Bibliotekarza od 1982 r., również pisze i wydaje bajki dla dzieci. Pan Wacław jest też autorem wyjątkowej książki o historii chrześcijaństwa w gminie Tarnowiec pt. „Parafia w Tarnowcu”, do której zbierał materiały dwa lata. Opisał w niej historię 5 kościołów, w tym sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu wraz ze słynącą cudami figurą Maryi z początku XV w. Publikacja ta zebrała i utrwaliła w słowie dziedzictwo gminy Tarnowiec. Z inicjatywy Pana Wacława biblioteka pozyskała środki finansowe (z projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam”) na wydanie publikacji lokalnego pisarza – Adolfa Orzechowicza, zmarłego w 2014 r. Pochodził on ze wsi Sądkowa w Gminie Tarnowiec, zajmował się uprawą roli i nie był człowiekiem wykształconym. Jednak przez całe życie dużo czytał, głównie utwory polskich pozytywistów. Zajmował się zbieraniem i zapisywaniem opowiadanych przez mieszkańców ludowych baśni i opowieści. Pisał pięknym, barwnym językiem. Napisał też słownik gwary tarnowieckiej zawierający około 1700 haseł. Dzięki zapałowi Dyrektora biblioteki w Tarnowcu na przełomie kwietnia i maja 2018 r. ukaże się książka autorstwa Adolfa Orzechowicza pt. „Tarnowieckie godanie” zawierająca wspomniany słownik oraz 9 opowiadań i biografię tego niezwykłego lokalnego autora.

Pan Wacław Kozdrój jako dyrektor placówki dba o jej rozwój, pozyskuje subwencje państwowe, stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, współpracuje z innymi dyrektorami bibliotek. Biblioteka w Tarnowcu jako jedna z pierwszych na Podkarpaciu w 100 % posiadała w 2011 r. elektroniczny katalog biblioteczny.

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu (województwo podkarpackie, powiat jasielski)  została utworzona w październiku 1949 r. na podstawie dekretu państwowego z 1946 r. oraz decyzji Gminnego Komitetu Bibliotecznego z lipca 1949 r. Jej pierwszą bibliotekarką została nauczycielka szkoły podstawowej – Zofia Wójcik, która pracowała w bibliotece 3 razy w tygodniu przez 3 godziny. Biblioteka miała swą siedzibę w pomieszczeniu obok Gromadzkiej Rady Narodowej (odpowiednik dzisiejszego Urzędu Gminy). Później biblioteka została przeniesiona do starego dworu w Tarnowcu, gdzie mieściła się do połowy lat 90-tych, a następnie do budynku przy Domu Ludowym, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W 1961 r. powstała filia biblioteki w miejscowości Łubno Szlacheckie, a w 1985 r. – druga filia w Gliniku Polskim.

W 2009 r. w wyniku konkursu dyrektorem biblioteki w Tarnowcu został Pan Wacław Kozdrój i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Z jego inicjatywy biblioteka w 2010 r. przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek, którego organizatorami są: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. W ramach programu organizowane są szkolenia dla dyrektorów i pracowników bibliotek oraz różne projekty, np. „Kieruj w dobrym stylu” (dla dyrektorów placówek bibliotecznych) czy „Kierunek biblioteka”. Innym programem realizowanym w bibliotece w Tarnowcu jest  „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” – edycja 2016 i 2017, dzięki któremu zakupiono do biblioteki komputery, tablety i roboty. Pozwoliło to uatrakcyjnić zajęcia biblioteczne i wprowadzić katalog elektroniczny książek. W bibliotece odbyły się trzy edycje programu „O finansach w bibliotece” – przeznaczonego dla osób w wieku 50+ dostarczające wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny e-finansów i zagadnień takich jak: bankowość elektroniczna, ubezpieczenia, podatki czy zakupy przez Internet. Biblioteczny sprzęt komputerowy wykorzystywany jest również przez dzieci, które chętnie uczestniczą w zajęciach z robotyki i kodowania (program „Mistrzowie kodowania”). Od 2011 r. biblioteka zachęca okolicznych mieszkańców do uczestnictwa w cyfrowym archiwum tradycji lokalnej, polegającym na zbieraniu i publikowaniu starych dokumentów i fotografii. Z udziałem okolicznych mieszkańców biblioteka zorganizowała w 2014 r. wystawę fotograficzną zatytułowaną „Pierwsza Komunia w starej fotografii”, na której zaprezentowano ponad 200 zdjęć, z których najstarsze pochodzą z 1914 r.

Biblioteka w Tarnowcu była jedną z 50 bibliotek w Polsce, w której odbywały się debaty z udziałem społeczności lokalnej poświęcone tematowi aktywizacji społecznej mieszkańców. Organizatorami projektu były między innymi Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową z Gdańska, Instytut Książki i TVP Kultura.

Biblioteka w Tarnowcu od wielu lat uczestniczy także w ogólnopolskich akcjach „Noc Bibliotek” i „Narodowe Czytanie”, w których chętnie uczestniczą dorośli mieszkańcy, dzieci oraz młodzież. Czytelnicy mogą nie tylko osobiście zaangażować się w propagowanie literatury narodowej poprzez głośne czytanie lektur, ale miło spędzić czas grając w gry komputerowe i planszowe.

W bibliotece odbywają się różne warsztaty, zajęcia, konkursy i spotkania z pisarzami. Ciekawym wydarzeniem był  zorganizowany w 2013 r. piknik wiedzy o dziennikarstwie, w ramach którego bibliotekę odwiedziła dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz, odbyła się wycieczka do TV Rzeszów oraz uczestnicy wydali dwa numery własnej gazetki. Od czasu do czasu odbywają się spotkania autorskie, np. z Markiem Sikorskim, Wiesławem Drabikiem oraz w marcu 2018 r. z  Margarett Borroughdame. Częstym gościem jest lokalna poetka Maria Tomasik, której 3 tomiki wierszy wydała biblioteka, a ilustracje do jej ostatniego zbioru wierszy dla dzieci powstały w wyniku konkursu plastycznego adresowanego właśnie do najmłodszych czytelników.

Gratulujemy Panu Wacławowi i Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu tak wielu znakomitych projektów i życzymy niesłabnącej pomysłowości i powodzenia w realizacji inicjatyw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

nineteen − seventeen =