Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
O teatrzyku kamishibai i Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Zamościu - MB Books

Prezentujemy Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Zamościu i realizowane w niej pomysłowe zajęcia.

Bibliotekarze chcąc uatrakcyjnić zajęcia i przyciągnąć dzieci do biblioteki sięgają po coraz bardziej oryginalne pomysły i różne formy artystyczne.

Jednym z nich jest teatr kamishibai (jap. 紙芝居: kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka) – tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu.  Od strony publiczności na kartonowych planszach znajdują się ilustracje, z tyłu planszy (tak aby mógł to zobaczyć tylko opowiadający) tekst opowiadania. Początki kamishibai sięgają XII wieku – stosowali ją buddyjscy mnisi, którzy za pomocą zwijanych rulonów z historiami obrazkowymi, przekazywali umoralniające opowieści niepiśmiennej publiczności. Sztuka ta pojawiła się ponownie w Japonii na początku XX wieku jako alternatywa dla ubogiej ludności, której nie stać było na kino. W roku 1923 powstał pierwszy kamishibai dla dzieci.

Pasjonatką i propagatorką teatru kamishibai jest Pani Elżbieta Czarny – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Zamościu. Z kamishibai zetknęła się kilka lat temu uczestnicząc w kursie dla bibliotekarzy, na którym dowiedziała się, jak taki teatr zorganizować w bibliotece. Początkowo kupiła kilka gotowych zestawów bajek – przedstawień. Z czasem zaczęła sama wykonywać rysunki. Jej zainteresowania podchwyciły uzdolnione plastycznie dzieci (z klas piątych i szóstych), które również zaangażowały się w tworzenie teatru i wspólnie z Panią Elżbietą przygotowują i wykonują spektakle dla młodszych dzieci. Ta atrakcyjna forma zajęć już od ponad 4 lat przyciąga dzieci do biblioteki w Starym Zamościu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu została utworzona po II wojnie światowej ok. 1946-47 r. Początkowo bibliotekę stanowiła jedynie szafa z książkami mieszcząca się w Urzędzie Gminy, z której zasobów mogli korzystać mieszkańcy. Później księgozbiór się powiększył ale do 1987 r. biblioteka miała swą siedzibę nadal w Urzędzie Gminy. Od 1987 do dnia dzisiejszego biblioteka mieści się w budynku pod nr 6 w Starym Zamościu. Do biblioteki należy również filia w Udryczach. Biblioteka bierze udział w ogólnopolskich programach popularyzujących czytelnictwo, np. „Cała Polska czyta dzieciom” i „Noc w Bibliotece”. W ramach „Nocy w Bibliotece” dzieci i młodzież od kilku już lat uczestniczą w tematycznych zabawach, zadaniach i konkursach, które odbywają się właśnie nocą i trwają absolutnie całą noc – od godz. 19 do samego rana. Jedna z poprzednich edycji „Nocy w Bibliotece” odbyła się pod hasłem „Noc z Sherlockiem Holmesem” a bohaterem tegorocznej, w czerwcu 2018, będzie Harry Potter.

W bibliotece w Starym Zamościu cyklicznie odbywa się też „Misiolandia” – trwająca przez tydzień impreza z okazji Dnia Pluszowego Misia. W ramach obchodów tego święta w bibliotece czytane są książki i organizowane są konkursy.

W bibliotece odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów (np. interaktywny kurs wiedzy o finansach dla osób 50+), warsztaty, konkursy plastyczne (np. na kartkę świąteczną), a także spotkania autorskie. W ostatnich latach bibliotekę odwiedzili: Zbigniew Dmitroca, Ewa Nowacka, Tomasz Trojanowski, Margarett Borroughdame. Wiele lat temu biblioteka miała zaszczyt gościć Wandę Chotomską.

W ramach specjalnego funduszu profilaktyki uzależnień biblioteka prowadzi zajęcia dla ok. 40 dzieci, np. warsztaty z psychologiem, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także organizuje przedstawienia teatralne np. z udziałem Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Spektakle odbywają się najczęściej w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury.

Kierownik biblioteki – Pani Elżbieta Czarny angażuje się nie tylko w działalność samej biblioteki, ale również w propagowanie wiedzy o regionie. Jest współautorką tekstów do książki pt. „Przez Stary Zamość szlakiem tradycji i smaku” wydanej w 2015 r. przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. W książce tej zaprezentowane są nie tylko rodzime przepisy kulinarne (podzielone na potrawy związane z różnymi świętami, charakterystyczne dla tego regionu), ale też ciekawostki dotyczące kultury, tradycji i lokalnego folkloru. Wydanie książki zostało poprzedzone warsztatami kulinarnymi dla lokalnych gospodyń domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

fifteen + 14 =