Przedstawiamy Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 49 w Warszawie.

 

Newsletter literacki jest pod wrażeniem ilości działań, wydarzeń kulturalno – edukacyjnych, konkursów i zajęć dla młodych i dorosłych czytelników, organizowanych przez Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 49 w Warszawie, będącej filią Biblioteki Publicznej im. S.Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

Z ogromnym zaangażowaniem, Pani Sylwia Kamińska – kierownik Biblioteki nr 49 organizuje zajęcia zgodnie z mottem „Czytanie jest pasją – pasja jest czytaniem”. Rocznie, w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, odbywa ponad 60 zajęć, w których uczestniczy ok. 800 dzieci. Oprócz tego odbywa się ok 25 lekcji bibliotecznych dla dzieci w wieku 3-18 lat. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się zajęcia dla dzieci pt. „Czytane środy”, podczas których za każdym razem poruszana jest inna tematyka. Zajęcia zawierają elementy głośnego czytania, zabawy, pokazów, gier oraz zajęć plastyczno – artystycznych.

Każdego roku, w Bibliotece, odbywają się specjalne zajęcia związane ze świętami i porami roku np. Andrzejki. Biblioteka bierze udział w akcjach: „Lato w mieście” oraz „Zima w mieście”, a także w różnego rodzaju piknikach na terenie Bielan (jednej z dzielnic Warszawy).

Biblioteka umożliwia również zdobycie wiedzy praktycznej i teoretycznej z takich dziedzin jak udzielanie pierwszej pomocy i profilaktyka różnych zagrożeń.

Odbywają się tu też spotkania autorskie. Gośćmi biblioteki byli: Michał Zawadka, Renata Piątkowska oraz nasza autorka Margarett Borroughdame, która w maju tego roku poprowadziła z dziećmi z bielańskich szkół warsztaty pt. „Dlaczego warto czytać?”.

Historia Biblioteki Dzielnicy Bielany sięga roku 1906, kiedy to ludzie z kręgu elity intelektualnej Warszawy powołali Towarzystwo Biblioteki Publicznej, aby przyjść z pomocą wszystkim pracującym nad własnym wykształceniem. 22 lata później Towarzystwo przekazało Bibliotekę samorządowi miejskiemu Warszawy. Organizowanie bibliotek przewidywano w różnych punktach miasta. Na Bielanach pierwsza filia Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy uruchomiona została 1 marca 1936 roku. Obecnie na Bielanach znajduje się 5 Bibliotek dla Dzieci i Młodzieży, 8 Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży, Czytelnia Naukowa oraz Mediateka.

Biblioteka podejmuje różne inicjatywy promujące czytelnictwo wśród ludzi w każdym wieku. Jednym z nich jest konkurs „Czytelnik Roku”, którego pierwsza edycja w 2017 r. zakończyła się uroczystą galą wręczenia nagród w 3 kategoriach wiekowych. Galę uświetniły spotkania z autorami: Januszem L. Wiśniewskim, Violettą Ozminkowski, Manuelą Gretkowską i Pawłem Beręsewiczem oraz dyskusja na temat czytelnictwa z udziałem profesora Jerzego Bralczyka. Do innych inicjatyw propagujących czytelnictwo należy projekt „Moja Pierwsza Karta Biblioteczna” skierowany do uczniów klas pierwszych bielańskich szkół podstawowych oraz akcja „Książka do Metra”, podczas której na 4 bielańskich stacjach metra pracownicy biblioteki rozdają książki podróżnym zmierzającym do pracy i szkoły.

Biblioteka bierze udział w szeregu wydarzeń kulturalnych. Prowadzi bezpłatne „Kino za Rogiem”, organizuje wystawy i wernisaże, kino plenerowe oraz pikniki biblioteczne. Biblioteka współpracuje z wieloma instytucjami kultury takimi jak: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Woli, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Dyrekcji i pracownikom biblioteki  i wszystkich jej filii na Bielanach w Warszawie życzymy dalszych sukcesów oraz energii do realizacji nowych pomysłów i projektów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

sixteen − 12 =