Tekst artykułu Margarett Borroughdame pt.: „O pocztówkach i o tym, dlaczego warto czytać” opublikowany w „Poradniku Bibliotekarza” (Nr 3/2017, s. 8-11):

pobierz PDF

O pocztówkach i o tym, dlaczego warto czytać”, autor: Margarett Borroughdame

Wyczerpany całoroczną aktywnością mój telefon komórkowy zawiesił się skutecznie kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Wiadomości nie przyjmował ani nie przesyłał, rozmowy przychodzące odbierał wybiórczo, wychodzące wykonywał nieskutecznie. Ja wciąż rozkręcona i nakręcona działaniami, a szczególnie nadchodzącymi świętami, początkowo założyłam, że to przypadłość chwilowa, a potem machnęłam ręką, kiedy w autoryzowanym serwisie okazało się, że to „większy problem”. Że należę do tych, którzy przeważnie zawsze znajdują rozwiązania trudnych sytuacji, życzenia świąteczne zamiast tradycyjnie SMS-ami, wprawdzie w ostatniej chwili, wysłałam pocztą na autorskich pocztówkach. Rozwiązanie to ucieszyło mnie przeogromnie! Po pierwsze dlatego, że wróciłam do dawno niepraktykowanej przeze mnie tradycji, którą jednak uwielbiam i szanuję; po drugie dlatego, że adresowanie kopert i podpisywanie pocztówek świątecznych ma ogromną magię, w tych pocztówkach przesyła się rzeczywiście dobrą energię pełną najlepszych życzeń; po trzecie poczułam, że idą święta (!); a po czwarte pocztówka podobała mi się, bo była „bardzo ode mnie” – z moim wierszem i rysunkami Cezarego Powierży z albumu wierszy zimowych dla dzieci „Nie taka mroźna zima”.

Poruszony moim telefonicznym problemem, przyjaciel muzyk – utalentowany również informatycznie – odczarował  mój telefon 2 stycznia i wtedy spłynęły masy świątecznych i noworocznych SMS-ów! W odpowiedzi nie tylko życzyłam wszystkim obfitości na 2017 rok, ale zaprosiłam do aktywności intelektualnej, prosząc o „złote myśli” o tym, dlaczego warto czytać. To chyba oczywiste, że pisarce właśnie takie pytania przychodzą do głowy! Zresztą coraz częściej jestem zapraszana przez szkoły, biblioteki, Uniwersytety Trzeciego Wieku itd., aby opowiadając o moim pisaniu dla dzieci, opowiadać też o tym, co daje czytanie. Dlatego w poszukiwaniu kolejnych inspiracji do spotkań z czytelnikami na 2017 rok zadałam pytanie przyjaciołom. Przekonana od zawsze, że warto czytać, dzielę się ich i moimi myślami: na poważnie, na wesoło i z przekorą, mając również nadzieję, że będą one dla Państwa inspiracją!

„Dlaczego warto czytać?”

Katarzyna Terechowicz-Cesarz – pisarka, scenarzystka

Czytanie jest super! Poszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię, wzbogaca  intelekt, zmusza szare komórki do ożywionej działalności, jest busolą na burzliwym oceanie życia.

Julia Kozioł – licealistka

(…) warto czytać, ponieważ czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza poglądy, edukuje oraz relaksuje. Jest to jeden z lepszych sposobów spędzania czasu. Czytanie wzbogaca wiedzę oraz zabiera nas w inny świat, który odrywa ludzi od szarej rzeczywistości. Sądzę, że ten, kto czyta książki, żyje podwójnie.

Agata Milanowska – zarządca nieruchomości

Czytanie (czegokolwiek) powoduje większą aktywność i rozwój mózgu. Im więcej czytamy, tym więcej rozumiemy.

Andrzej Fogtt – malarz, artysta

Czytać lubi taki człowiek, który chce poznać wiedzę innych ludzi. Ale nie musi, jak nie chce… Jest wiele dróg do poznania. Ważny jest wybór drogi, a drogi się łączą z innymi drogami.

Patryk Rogoziński – muzyk, kompozytor, pedagog

Będę przekorny, bo właśnie zastanawiam się, czy warto…

Katarzyna Banaszkiewicz – ekonomistka, przedsiębiorca

Absolutnie warto! Wybieram książki, które mogą mnie czegoś nauczyć, poszerzyć świadomość, wiedzę w innym zakresie niż ta zdobyta, pobudzają wyobraźnię, czasami zmieniają punkt widzenia na pewne sprawy, w zależności od sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, potrafią oderwać nas od naszych myśli i poprowadzić nasze myślenie na inne tory.

Marta Czubak – menedżer

Korekta ortografii, rozwój wyobraźni, wiedza, rozwój słownictwa, przyspiesza rozwój emocjonalny, „book hangover”, czyli przeżywanie fabuły i tęsknota za treścią – książka przenosi w inny świat, wprowadza w nową rzeczywistość, a prawdziwy świat jest obok, poznajesz inny sposób patrzenia na świat, poznajesz innych ludzi, którzy inspirują, książka daje relaks.

Kajetan Wojtyński – student

Każdego dnia jesteśmy bombardowani niepoliczalną ilością informacji i obrazów. W większości sztucznych, niepotrzebnych i błędnych. Nie dość, że ograniczają one naszą motorykę umysłową, która jest odpowiedzialna za postrzeganie i konceptualizację otaczającego nas świata, to w dodatku zabierają nam nasze największe dobro – wolność. Odbierają one człowiekowi możliwość samostanowienia swojego losu. Słowo pisane przede wszystkim w dobie internetu jest ostatnim ratunkiem na utrzymanie resztki niezależności i wolności od manipulacji kolorowych obrazków w obrębie naszego umysłu. Dzięki książce stymulujemy naszą wyobraźnię i kultywujemy samoświadomość, poznajemy system wartości, który możemy potępić albo wprowadzić do naszego życia. Warto czytać!

Peter Hauke – przedsiębiorca

Warto czytać, bo człowiek, który nie czyta, nie jest człowiekiem. Nie myśli. Poprzez czytanie i zastanawianie się nad tym, co czytamy, zostajemy „człowiekami”, myślimy, nie ma lepszej drogi.

Agata Hauke – przedsiębiorca

Warto czytać, bo czytanie wzbogaca słownictwo. Można zastąpić jeden wyraz kilkoma innymi (…).

Tamara Owczarska – przedsiębiorca

Książka rozwija, pobudza wyobraźnię.

Janek Milanowski – menedżer

Czytanie wzmacnia (…).

Monika Rosińska – filantropka, promotorka i praktyk aktywności fizycznej

Czytanie to pokarm dla duszy.

Lucyna Baca-Lonn – grafolog, naukowiec

Czytam, gdyż to ubogaca moją duszę, rozwija wyobraźnię i daje niepowtarzalny kontakt ze słowem.

Zuzanna Gołębiewska – biolog z wykształcenia, menedżer

Czytanie pozwala na poznanie duszy i myśli innych ludzi, którzy żyli często dawno temu, a więc pozwala wejść w ich świat, co rozwija wyobraźnię i wrażliwość, bo po prostu przekazuje konkretną wiedzę.

Artur Gołębiowski – informatyk, programista

Czytanie rozwija wyobraźnię…

Magda – uczennica,  7 lat

Książki rozwijają wiedzę o świecie.

Ania – uczennica, 11 lat

Książki rozwijają wyobraźnię i pokazują, jakie sytuacje mogą nas spotkać w życiu.

Zosia – uczennica, 11 lat

Lubię czytać, bo w książkach jest zawsze coś nowego, ciekawego i barwnego.

Magdalena Jarco – filolog, redaktorka

Czytanie pozwala mi oderwać się od codzienności. Przenosi mnie w inny świat, często pozwala spojrzeć na oczywiste z pozoru sprawy w nowy, nieoczekiwany sposób.

Zbyszek Byczko – wolontariat dobroczynny

Czytam (…) z wielu powodów. Np. po to, żeby dać się porwać, uwieść fabule (epika). Żeby móc się zadziwić językiem, jakim ktoś pisze. Odkrywać zagadki metafor. Żeby się zastanowić. Poczuć dreszcz na plecach. Bo poezję czyta się plecami (liryka).

Marcin Grodzki – menedżer

Rozwój osobisty!

Agata Rytel – polonistka, redaktorka, korektor tekstów

Dlaczego warto czytać? Bo to lekcja dobrego gustu i artystycznego smaku. Jak pisał Zbigniew Herbert: „W gruncie rzeczy (…) to sprawa smaku. Tak smaku”.

Margarett Borroughdame – pisarka

Czytanie to podróż w czasie i przestrzeni. To relaks i zabawa, bo np. lekka forma książki również spełnia swoje zadanie: rozrywki. Czytanie otwiera oczy i umysł na inspiracje, na sposoby myślenia, wiele inspiracji płynie z książek… To sposób na utrzymanie umysłowej sprawności i np. ćwiczenie poczucia humoru. Czytanie podnosi atrakcyjność – osoba oczytana, taka, która „wie”, jest atrakcyjna. Czytanie rozwija osobowość. Książki prowadzą do wyrabiania w sobie perfekcji, stymulują kreatywność, wydobywają talent pisarski, pozwalają budować umiejętność pisania, pomagają w komunikacji, klarują obraz i wizję, zaspokajają ciekawość, pozwalają na dokonanie wyboru, podnoszą samoświadomość, zabierają do świata intelektu. Czytanie to owocne spędzanie wolnego czasu! Z książki można korzystać gdziekolwiek i o każdej porze. Książki pozwalają być na czasie z faktami i liczbami, czynią silniejszym, mądrzejszym i bystrzejszym, rozszerzają horyzonty, tłumaczą świat. Rozwijają emocjonalnie i duchowo. Inspirują i motywują, zabierają do świata wyobraźni, rozbudzają wyobraźnię… A jak powiedziała moja ulubiona amerykańska poetka Emily Dickinson, „wyobraźnia rozpala lont Możliwego”! Tak więc reasumując – książki poprawiają cały nasz dobrostan! Rozpalajmy zatem lont Możliwego! Czytajmy!

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola wymagane *

twelve + fifteen =